Jak kiedyś PRIDE? THE MATCH 2022 bez kontraktu telewizyjnego!

0
1916

We wtorek w godzinach porannych gruchnęła informacja, że łączona gala RISE i K-1 oraz RIZIN 19 czerwca nie zostanie wyemitowana w ogólnodostępnej telewizji, jak wcześniej zakładano. Powodem jest prawdopodobnie artykuł sprzed kilku tygodni na temat powiązań szefa RIZIN Nobuyukiego Sakakibary ze zorganizowaną przestępczością. Main eventem THE MATCH 2022 będzie konfrontacja Tenshina Nasukawy i Takeru.

Kilka tygodni temu w tabloidzie Shukan Post ukazał się tekst, z którego wynika, że Sakakibara współpracuje przy organizacji gal z człowiekiem, który ma powiązania z Yakuzą. Nie jest on jednak pracownikiem RIZIN, a miał on za zadanie negocjacje z gangami, mającymi duże wpływy w niektórych obszarach Japonii. Dziennikarz, który to opisał, zażądał pieniędzy za brak publikacji. Przypomina to wydarzenia z 2007 roku, kiedy konkurencyjny tygodnik Shukan Gendai ujawnił powiązania PRIDE ze światem przestępczym. Ówczesny lider światowego MMA stracił kontrakt telewizyjny, a wkrótce został wykupiony przez UFC.

Na zorganizowanej nagle konferencji głównym przemawiającym był Sakakibara. Najważniejsze punkty z konferencji:

 • Sakakibara sam wyraził zdziwienie, bo ruch podjęty przez nadawcę został podjęty niespodziewanie.
 • Przedstawiciele telewizji nie uzasadnili jednak swojej decyzji. Przypuszcza, że powodem był artykuł w tabloidzie.
 • Kontaktował się z ludźmi z Fuji tydzień po publikacji i wtedy ci nie zmienili zamiarów transmisji wydarzenia.
 • Publicznie zaproponował rezygnację z roli głównego producenta THE MATCH, jeżeli ma to pomóc osiągnąć porozumienie.
 • Wykluczył powody ekonomiczne, przez które mogło nie dojść do porozumienia w sprawie transmisji.
 • Nie rozumie, dlaczego decyzja w sprawie została zmieniona praktycznie z dnia na dzień.
 • Nadal ma nadzieję, że nadawca zmieni swoją decyzję i zaproponował, że jest otwarty na zmiany, jeżeli Fuji takowych sobie zażyczy.
 • Z jednej strony podkreślał, że opisany incydent nie wyglądał jak w artykule, ale z drugiej strony czuł brak kompetencji ze swojej strony w tej sytuacji.
 • Sytuacja prawdopodobnie wpłynie na emisję RIZIN w Fuji.
 • Podkreślił, że temat nie został zakończony, zwłaszcza że w obecnej sytuacji zostało z pustym czasem antenowym.
 • Gala THE MATCH 2022 jest niezagrożona. Na dzisiaj będzie dostępna tylko w PPV na Abemie. Bilety w liczbie ponad 50 tysięcy zostały wyprzedane już dawno.

Odpowiedzi na ważne pytania:

Co z transmisją poza Japonią?

Nic nie zostało nadal ustalone. Matchmaker RIZIN Shingo Kashiwagi w podcaście „Broadened HoRIZIN” powiedział, że wkrótce powinna pojawić jakaś informacja, podobnie jak nowa platforma RIZIN.

Czy RIZIN podzieli los PRIDE?

Jeżeli rzeczywiście największa organizacja MMA w Japonii straciłaby kontrakt telewizyjny, to nie pójdzie raczej drogą PRIDE w 2007. Transmisje RIZIN w Fuji w ostatnich latach to zaledwie 1-2 gale na żywo, w primetime na rok. Z powodu pandemii organizacja musiała mocno zmienić model biznesowy i obecnie skupia się na serwisach streamingowych i PPV. PRIDE było ściśle zależne od pieniędzy z telewizji. RIZIN nie jest zwłaszcza, że są to sumy znacznie mniejsze niż w erze PRIDE.

Poniżej pełne streszczenie konferencji:

https://twitter.com/Karaev_Fan/status/1531572543559454725?s=20&t=tv2FqSMzInpD7trDOI1NPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here