Kickboxing i muay thai z pełnym uznaniem MKOl

0
3697

Kickboxing i muay thai jako dwa z trzech sportów walki (jeszcze sambo) wykonały kolejny krok w kierunku przyjęcia do olimpijskiej rodziny. WAKO i IFMA dostały pozytywną rekomendację Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W 2018 roku oba związki zostały częściowo uznane, a podczas zjazdu MKOl przed IO w Tokio został wykonany kolejny krok ku programowi olimpijskiemu. Wcześniej zrzeszenia musiały spełnić określone warunki m.in. w temacie liczby uprawiających daną dyscyplinę, zatwierdzić i wprowadzić program WADA (agencji antydopingowej), oraz udowodnić brak korupcji w sporcie.

O ile w przypadku MT nie ma takich obaw, tak nie wiadomo, które formy rywalizacji zostałyby ewentualnie wytypowane jako olimpijskie. WAKO organizuje mistrzowskie imprezy w kilku bardzo różnych formułach, od light contactu do K-1 rules.

Obecnie w programie są trzy uderzane dyscypliny – boks, taekwondo (wersja World Taekwondo) i karate tradycyjne (zrzeszone w WKF). Poza tym ze sportów walki mamy judo i zapasy. Czy do tego grona dołączą trzy kolejne? Na razie program na najbliższe IO w 2024 w Paryżu został zatwierdzony. Co ciekawe, karate jest tylko na zbliżających się igrzyskach w Tokio, bo w Paryżu już go nie ma. To ukłon w stronę gospodarzy. Podobnym „jednostrzałowcem” jest powrót uwielbianego w Japonii baseballa/softballa do olimpijskiego programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here