Polski Związek Kickboxingu do spółki z Tomaszem Makowskim rozpoczęli tegoroczną serię imprez rangi mistrzowskiej. W Nowej Soli odbyły się mistrzostwa Polski K-1 Rules w formule pro am, na którą stawili się czołowi zawodnicy i zawodniczki tej formuły w kraju. Finały były transmitowane na żywo przez telewizję Fightbox, a poniżej relacja z tego, co działo się na ringu.
W najlżejszej kategorii wagowej kobiet najlepsza okazała się zawodniczka Fightera Wrocław, Barbara Nalepka. Weteranka MMA i kickboxingu pokonała w walce o złoto Gabrielę Kuzawińską z X-Fight Piaseczno. Obie w finale zostały ukarane ujemnym punktem za faule. Nalepka pokazała lepszą pracę bokserską w tym pojedynku, raz po raz trafiając rywalkę. Kuzawińska, jak na zawodniczkę z bazą w Muay Thai przystało, postawiła na kopnięcia. Dodatkowo miała przewagę warunków fizycznych ale doświadczenie Nalepki pozwoliło jej zniwelować lepszy zasięg przeciwniczki. Brązowe medale wywalczyły: Aleksandra Mądraszewska z Championa Gdańsk i Aleksandra Białek z Legiona Głogów.
Wśród Panów w najlżejszej kategorii wagowej triumfował Piotr Stępień reprezentujący MUKSW FF Sport Opoczno. W finale miał ciężką przeprawę z Piotrem Woźniakiem z KS Sporty Walki Piła. Fighter z Wielkopolski celnie kontrował bardziej utytułowanego rywala w pierwszej rundzie, a nawet trafił czysto high kickiem. Druga runda wyglądała już lepiej dla Stępnia, chociaż komentujący galę Tomasz Majewski zapisał ją na korzyść kickboxera z Piły. Trzecia odsłona to już był koncert zawodnika z Opoczna, który odrabiał straty do co raz bardziej zmęczonego Woźniaka. Ostatecznie w oczach dwóch sędziów je odrobił i wyjedzie z Nowej Soli z tytułem mistrzowskim. Z brązowymi medalami wyjechali: Michał Gołębiowski z MAX Boxing Klub i Wojciech Urbanowicz z Pretorium Poznań.
Ciężko na tytuł zapracował będący od lat na szczycie swojej kategorii wagowej, Michał Królik. Podopieczny Witolda Kostki spotkał się w finale z Robertem Soboniem i ten drugi tanio skóry nie sprzedał. Młodszy fighter trenujący w Kielcach napsuł trochę krwi doświadczonemu przeciwnikowi, lokując kilka kontrujących ciosów i kopnięć. Królik jednak w swoim stylu napierał, niwelując dysproporcje warunków fizycznych i karcił oponenta ciosami i kopnięciami. Tym samym śląski kickboxer potwierdził, że w rywalizacji amatorskiej wciąż jest liderem, a młodsi muszą się bardziej postarać, by go przeskoczyć. Krążki z najmniej cennego kruszcu powędrowały do: Mariusza Lacha z Legionu Głogów i Jakuba Tymińskiego z Huntera Bydgoszcz.
Doskonałą walkę w finale kategorii do 56 kg dały nam Ewa Pietrzykowska i Martyna Kierczyńska. Górą okazała się być podopieczna Daniela Prokurata, która zwyciężyła jednogłośną decyzją sędziów. Trzeba przyznać, że młodsza Kierczyńska podeszła bez kompleksów do utytułowanej rywalki, stawiając jej solidny opór. Zwłaszcza pierwsza runda była dobra dla podopiecznej Macieja Domińczaka. Z czasem wyszło doświadczenie fighterki trenującej w Warszawie, która odnalazła swój dystans w wymianach pięściarskich oraz szachowała zmianą pozycji. Pojedynek godny finału mistrzostw Polski. Brązowe medale wywalczyły: Martyna Kot z Kickboxing Kielce i Wiktoria Wojciechowska z Shootboxera Mosina.
Tajski styl i lepsze warunki fizyczne Oskara Siegerta to było za dużo dla Pawła Józefowicza. Zawodnik bydgoskiego Huntera doskonale kontrolował dystans kopnięciami i nie pozwalał się przedrzeć rywalowi z Wrocławia do półdystansu. Sędziowie jednogłośnie opowiedzieli się za reprezentantem Bydgoszczy i tym samym pas zawisł na biodrach podopiecznego Łukasza Rambalskiego. Brązowe medale trafiły do: Mateusza Białeckiego ze Smoka Toruń i Szymona Żelazko z Huntera Bydgoszcz.
Dominująca od wielu lat w kickboxingu, Emilia Czerwińska pokazała, że to jeszcze nie czas na zmianę warty. W finale rozprawiła się z podopieczną Adama Drygalskiego z Absortio Gym Rybnik/Leszczny, Dominiką Filec. Zawodniczka SKF Boksing Zielona Góra w ostatnim roku postawiła na MMA, wygrywając nawet mistrzostwo Polski w tej formule, ale w Nowej Soli przypomniała, że jeszcze wie jak używać rąk i nóg. Brązowe krążki podzieliły między siebie: Paulina Saczuk z AZS AWF Warszawa i Sylwia Kaliś z LKSW Tajfun Legionowo.
W kategorii do 75 kg najlepszy okazał się Damian Piskorz z Huntera Bydgoszcz. Podopieczny Łukasza Rambalskiego w finale rozprawił się z Piotrem Sokołem z RINGU Kraków. W ostatnich latach zawodnik z Bydgoszczy co raz wyraźniej zaznacza swoją przynależność do czołówki. W półfinale pokonał weterana, Wojciecha Kosowskiego, który ma w dorobku worki złotych medali z imprez amatorskich PZKB. Krakowski zawodnik pozbawił marzeń o złocie Emila Chorążewicza z Palestry Warszawa.
W wadze do 81 kg zwyciężył reprezentujący warszawską Spartę, Bartosz Dołbień. W finale pokonał jednogłośną decyzją sędziów Dominika Kaletę z Kickboxing Kielce. W półfinale zawodnik ze stolicy rozprawił się z Dominikiem Cinalem, znanym z dobrych występów na rosyjskim ringu. Kaleta pozostawił w strefie medalowej Artura Rawskiego ze Smoka Toruń.
W najwyższej kategorii wagowej kobiet, z limitem do 70 kg, najlepsza okazała się być doświadczona Kamila Bałanda. Podopieczna Bogdana Bliźniaka z Championa Gdańsk w finale pokonała jednogłośną decyzją sędziów reprezentantkę warszawskiego AZS AWF, Polę Rogalę. Obie na niższym stopniu podium pozostawiły wcześniej: Natalię Panas z Palestry Warszawa i Małgorzatę Tkocz ze Spartana Knurów.
W rywalizacji do 85 kg mężczyzn najlepszy okazał się być Kacper Frątczak z zielonogórskiego klubu Knockout. Najlepszy zawodowiec według PZKB w zeszłym roku w finale już w pierwszej rundzie odprawił Tomasza Koniecznego z Centrum Aktywności Fizycznej Rzeszów. W półfinale ‘Chini’ pozostawił w pokonanym polu Karola Łasiewickiego z Ostrołęka Fight Academy, a Konieczny z brązowym medalem zostawił Michała Kuletę z Fightera Wrocław.
W najcięższej kategorii wagowej mężczyzn w finale doszło do derbów Bydgoszczy. Dawid Czyżewski z Golden Dragon Bydgoszcz w drugiej rundzie odprawił Dawida Szybowskiego z Huntera Bydgoszcz. W półfinałach obaj odprawiali kolejno: Kryspina Kalskiego z Fight Gym Gdynia i Adama Kosuta z mosińskiego Shootboxera.
52kg: Barbara Nalepka (Fighter Wrocław) pokonała Gabrielę Kuzawińską (X-Fight Piaseczno) przez jednogłośną decyzję sędziów
60 kg: Piotr Stępień (MUKSW FF Sport Opoczno) pokonał Piotra Woźniaka (KS Sporty Walki Piła) przez niejednogłośną decyzję sędziów
63,5 kg: Michał Królik (Pac Team Mysłowice) pokonał Roberta Sobonia (Kickboxing Kielce) przez jednogłośną decyzję sędziów
56 kg: Ewa Pietrzykowska (Sparta Warszawa) pokonała Martynę Kierczyńską (Legion Głogów) przez jednogłośną decyzję sędziów
67 kg: Oskar Siegert (Hunter Gym Bydgoszcz) pokonał Pawła Józefowicza (Fighter Wrocław) przez jednogłośną decyzję sędziów
71 kg: Mateusz Różak (Thai Gym Tarnów) pokonał Kamila Dychałę (Korio Zgorzelec) przez RSC w drugiej rundzie
60 kg: Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra) pokonała Dominikę Filec (Absortio Gym Rybnik/Leszczyny) przez jednogłośną decyzję sędziów
75 kg: Damian Piskorz (Hunter Bydgoszcz) pokonał Piotra Sokoła (RING Kraków) przez jednogłośną decyzję sędziów
81 kg: Bartosz Dołbień (Sparta Gym Warszawa) pokonał Dominika Kaletę (Kickboxing Kielce) przez jednogłośną decyzję sędziów
70 kg: Kamila Bałanda (Champion Gdańsk) pokonała Polę Rogalę (AZS AWF Warszawa) przez jednogłośną decyzję sędziów
86 kg: Kacper Frątczak (Knockout Zielona Góra) pokonał Tomasza Koniecznego (CAF Rzeszów) przez KO w pierwszej rundzie
+91 kg: Dawid Czyżewski (Golden Dragon Bydgoszcz) pokonał Dawida Szybowskiego (Hunter Gym Bydgoszcz) przez KO w drugiej rundzie
Najlepszy zawodowiec według PZKB w zeszłym roku – czy mogę prosić link do źródła
Masz mnie Zbyszku.
Oczywiście to nie jest prawdziwa informacja, bo PZKB oficjalnie nie wskazało najlepszych zawodników zawodowych w 2020 roku. Artykułu nie edytuję, to będzie moja pokuta.
Pozdrawiam czujnego czytelnika 🙂