TOP 5: Najlepsi farangowie w historii Muay Thai

0
3967

Muay Thai jest wciąż uznawane za jeden z najbardziej wymagających i wyniszczających sportów walki. Oczywiście prym w tej dyscyplinie wiodą Tajowie ale sport jest znany na całym świecie. Ostatnio serwis The Fight Site pokusił się o zestawienie 5-ciu najlepszych farangów. Zobaczcie, kogo wskazali i czy zgadzacie się z tą kolejnością.

  1. John Wayne Parr (Australia)

Wielki fan Ramona Dekkersa, który podobnie jak Holender postanowił przeciwstawić Tajom boks. Australijczyk był mistrzem Australii i mistrzem świata WMC. Zdobył również pas WKN w thai boxingu i wygrał Puchar Króla Tajlandii. Do tego dołożył pasy WKA, Lion Fight oraz organizacji S-1. Najcenniejsze skalpy w jego karierze to wygrane nad Orono, Lamsongkramem i Yodsanklaiem. Ponadto wygrywał z gwiazdami spoza Tajlandii: Jeanem-Charlesem Skrabowskym, Dzahbarem Askerovem czy Yohanem Lidonem. Rywalizował również w legendarnym K-1 MAX, w którym walczył z Buakawem. Obieżyświat, który założył sportową rodzinę, bowiem jego żona i córka też walczą w boksie tajskim.

  1. Farid Villaume (Francja)

Mistrz świata Muay Thai i były pretendent do tytułu mistrza Lumpinee ląduje na czwartym miejscu. Podobnie jak JWP wykorzystywał swoje pięści w walkach Muay Thai. Ponadto posiadał niezłe warunki fizyczne, walcząc na granicy 70 kg mierzył 180 cm. Jeśli myślisz o boksie z łokciami, to Villaume jest wzorem do naśladowania. Mówi się, że to dzięki tajskim instruktorom: Lomowi Isarnowi, Lamkongowi i Soudarethowi walczył jak prawdziwy Taj. Dlatego w ringu prezentował się doskonale. Wśród jego skalpów należy wyróżnić zwycięstwa nad: Sittichokiem, Orono, Sakmongkolem, Yohanem Lidonem czy remis z Yodsaenklaiem. Po początkowym okresie walk w Tajlandii skupił się na walkach w Europie, gdzie rywalizował już do końca kariery. Dopiero w 2010 roku wrócił do Tajlandii na walkę z Sayiokiem o tytuł mistrza Lumpinee.

  1. Jean-Charles Skrabowsky (Francja)

Notowany w 2003 i 2006 roku na pierwszym miejscu w rankingu słynnego stadionu Rajadamnern Francuz zajmuje trzecie miejsce na liście. Mistrz Francji i trzykrotny mistrz Europy Muay Thai. Zwycięzca turnieju o Puchar Króla, mistrz świata ISKA i zwycięzca superfightu na turnieju o Puchar Króla. Rywalizował głównie w Tajlandii, Francji, Japonii, Kambodży i nawet w USA. Jego walki z Orono, Khunsukiem czy Kaoponlekiem to klasyki boksu tajskiego. W ostatnich latach swojej kariery walczył z Buakawem i JWP, obydwie walki przegrywając. Fani MMA znają go z występu w TUFie, gdzie został zaproszony przez Georgesa St. Pierra jako jeden z trenerów. Zachwycił wtedy swoimi sztuczkami uczestników programu. Jego rekord zamknął się na 91 walkach, które stoczył przez 14 lat kariery zawodowej.

  1. ś.p. Ramon Dekkers (Holandia)

Człowiek, który stał się idolem wielu zawodników na całym świecie. Ośmiokrotny mistrz świata Muay Thai, który walczył z najmocniejszymi Tajami, jakiś nosiła matka ziemia na swoim grzbiecie. W ciągu 20-letniej kariery walczył z takimi sławami jak: Gilbert Ballantine, Superlek, Sombat, Coban, Orono czy Jomhod. Doskonała praca pięściami pozwalała mu rywalizować jak równy z równym z Tajami. Większość jego walk z Tajskimi gwiazdami kończyły się jego porażkami, stąd druga pozycja w tym rankingu. Dekkers był jednak pierwszym zawodnikiem spoza Tajlandii, który stał się uznaną marką w Azji. Jego cztery walki z Cobanem Lookchaomesaitongiem to absolutne must watch fanów Muay Thai. Jako przecierający szlaki innym Europejczykom musiał zmagać się z nieznajomością zasad punktowania oraz ścianami, które wg jego samego pomagały gospodarzom. Z 224 walk wygrał 186 z czego 95 przez nokaut. Wielka postać świata sportów walki, nie tylko Muay Thai i kickboxingu. Dlatego został też uhonorowany przez Króla Tajlandii. Prawdziwa legenda!

  1. Dany Bill (Kamerun/Francja)

Mający obecnie 47 lat zawodnik został uznany za numer jeden wśród naków spoza Tajlandii. Reprezentant Afryki rywalizował w latach 1992 do 2011 roku. Poważne walki toczył w ostatniej dekadzie XX wieku. Siedmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata Muay Thai, walcząc głównie na galach we Francji oraz Tajlandii. W swojej karierze spotykał się w ringu z najlepszymi zawodnikami Muay Thai jego czasów. W pokonanym polu zostawił min. Den Muanga Surina, którego pokonał podczas imprezy związanej z urodzinami Króla Tajlandii. Kameruńczyk wygrał ten tytuł jako pierwszy reprezentant Europy, bowiem reprezentował Francję. Ponadto wygrywał z Nokweedem Devy, którego pokonał w 1994 roku, Pananonlekiem, Sayidkhanem, Panomrunglekiem, dwukrotnie z Orono czy Ramonem Dekkersem. Ponadto Bill jest uważany za fightera, który po prostu rozumiał Muay Thai. Techniczny geniusz, dla którego Muay Thai było tak oczywiste jak oddychanie. Dlatego jest uznawany przez wielu za numer jeden wśród farangów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here