WADA: Zmiany w antydopingu od 2021 roku. Marihuana, kokaina i ekstazy pod specjalnym nadzorem

0
979

30 września Światowa Agencja Antydopingowa WADA opublikowała Listę Substancji i Metod Zabronionych na rok 2021. Aktualizacja polityki antydopingowej dotyczy w dużym stopniu używek nie mających bezpośredniego wpływu na dyspozycję w trakcie zawodów, a będących dotychczas powodem dotkliwych kar dla sportowców.

W zasadach antydopingowych pojawiła się nowa kategoria: Substancje nadużywane. Docelowo ma ona odróżnić używanie substancji zakazanych dla poprawy wydolności w trakcie zawodów od używania tych samych substancji w celach niezwiązanych z aktywnością sportową. Zdecydowano się obniżyć kary zawieszenia za wykrycie takich substancji do 3 miesięcy z możliwością skrócenia do 1 miesiąca, jeśli sportowiec podda się programowi rehabilitacji.

Aby uzyskać tak niski wymiar kary sportowiec będzie musiał udowodnić, że zażył daną substancję poza zawodami i nie miał na celu poprawienia swoich wyników sportowych. Obecnie jako substancje nadużywane slasyfikowano kokainędimorfinę (heroinę), metylenodioksymetamfetaminę („ecstasy”) oraz tetrahydrokanabinol (THC).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here